Ahşap Kaplama

Ahşap Kaplama 

Ahşap kaplama, genellikle ahşap ürünlerin son işlemi sırasında yapılan ve ürüne oldukça modern bir görünüm kazandıran uygulama çeşididir. Ahşap kaplama, ağaç kütüğünden elde edilmiş olan çok ince bir tahta dilimidir. Ağacın kesilmesi, kurutulması ve biçim verilmesi sayesinde elde edilen ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın ürüne son halini vermek için kullanılan bu kaplama malzemesine doğal veya masif ahşap denilmektedir. Günümüz teknolojilerinin geldiği nokta itibarıyla ahşap kaplamaya olan ilgi bir hayli artmıştır. Ürünlere uygulanan ahşap kaplama sayesinde, ürünler daha modern ve dekoratif bir görünüm kazanmış olur. Bu yüzden, pek çok iç mimar bu tarz uygulamalara başvurmaktadır. Böyle bir ahşap kaplama uygulaması için firmamıza ait ahşap kaplama  bünyesinde bulunan ürünlere göz atılıp yapılması planlanan uygulamaya rahatlıkla karar verilebilir.

Ahşap Kaplama Özellikleri

Ahşap kaplama, masif ve doğal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Nem ve ultraviyole ışınları, ahşabın ve boyanın ömrünü kısaltan dikkat edilmesi gereken iki unsurdur. Ahşabın dışarıyla etkileşimini sağlayan ve suyu geçirmeyen mikro gözenekli vernikler, ahşabın cephe yüzeyinde kullanımını arttırmaktadır. Bu tarz vernikler, özel katkı maddeleri vasıtasıyla ahşap içindeki nemin dışarı verilmesini sağlar; yüzeyin su tutmasına engel olur. Yıllarca solmadan, çatlamadan, dökülme yapmadan, yüzey küfü ve lekelenmelere karşı koruma sağlar. Bu sağlam ve dayanıklı yapısıyla ahşap kaplama, uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

Malzemenin kolaylıkla işlenebilir ve taşınabilir bir yapıya sahip olması; imalat ve uygulama süreçlerini son derece kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kullanılan malzemenin doğal olması diğer malzemelerle olan uyumu da arttırmaktadır. Ses yalıtımı açısından da gayet ideal bir malzeme olan ahşap kaplama, tüm bu avantajlı yönleriyle yapıların ve ürünlerin inşası sırasında öncelikli tercih sebebi olmaktadır. Tüm bu değerlendirmeler ışığında, fazlasıyla yararlı ve etkili bir uygulama olan aynı zamanda uzun süreli kullanım olanağı sunan ahşap kaplama uygulamasında, çeşitli ve kapsamlı bir ürün istenildiğinde firmamızın ahşap kaplama detaylı incelenmeli; son derece uygun koşullara ve makul fiyatlara böyle bir uygulamaya sahip olunmalıdır.