Tabela İmalatı
tabela imalatı

Tabela İmalatçısı

Tabela İmalatı

Tabela, reklam ve tanıtım amaçlı kullanılan aynı zamanda firmaların yerini belirtmeye yarayan ışıklı ve ışıksız bir şekilde imal edilen üründür. Çok sayıda ürün ve malzemeden yararlanılarak üretilebilecek olan tabelaların kaliteli ve dayanıklı olması beklenir. Firmalar, tabeladan uzun süreli bir kullanım umarlar. Tabelalar, genel itibarıyla dışarıda kullanıldığından dış etkenlerden korunaklı olabilmesi için kaliteli malzemelerden üretilmiş olması istenir. Dışarıda kullanılan tabelaların, her türlü dış etkiye maruz kalabileceği malumdur. Bir firma için kurumsal imajı belirleyici en mühim unsurlardan biri olan tabela, firmanın vizyonunu ortaya koyar. Bu açılardan tabela imalatı, gerektiği kadar önemsenmeli ve yabana atılır bir mevzu olarak görülmemelidir.

Tabela Tercihi

Tabela yapımında öncelikli karar verilmesi gereken husus, tabelanın sahip olacağı boyutlar ve model tercihidir. Tabela alımına karar verilmeden önce kapsamlı bir araştırma yapılması ve ona göre bir tabela seçimi yapılması gerekir. İmalat kadar tabelanın montajının yapılacağı yer de önem taşır. Yanlış boyut ve montaj tercihleri, tabela konusunda pek çok problemi beraberinde getirir. Tabela imalatında kullanılan malzeme, tabela kalitesini belirleyici en önemli husustur.

Işıksız tabelalar, genel itibarıyla maliyeti ucuz olması nedeniyle firmalar tarafından çokça tercih edilmektedir. Yani fiyat bakımından ışıklı tabelaya göre daha avantajlıdır. Standart bir görsellik sağlar. Işıklı tabeladan farkı aydınlatma mekanizmasına sahip olmamasıdır. Gün ışığında kolaylıkla seçilebilirken parlak olduğu takdirde gece de seçilebilmektedir. İskeleti boyalı olan ışıksız tabelalar daha uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Her nesnede olduğu gibi tabelanın da bakımı ve temizlenmesi belli aralıklarla gerçekleştirilmelidir.

Işıklı tabelalarda arka zemin çok önemlidir. Işığı yansıtacak türde bir zemin seçilmelidir. Folyo, pleksi ve vinil en fazla tercih edilen zeminler arasında sayılabilir. Tabela yapılırken demir ve alüminyum gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemeler, tabelanın iskeletinin oluşturulmasında oldukça mühimdir. Işıklı tabelalarda, aydınlatma unsurlarının da doğru bir şekilde belirlenmesine ve bu malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Tabela imalatı, alanında uzman personele ve yetkin ekipmana sahip kurumsal firmalara yaptırılmalıdır. Böylelikle tabela kullanımında uzun süreli kullanım sağlanmış olur.

Author

editor